Florbal je dynamický šport, ktorý neustále naberá na popularite. Dôkazom sú rôzne aktivity naprieč Slovenskom, ktoré sa snažia dostať florbal čo najbližšie k ľuďom a širokej (nielen) športovej verejnosti.

Jedným z takýchto konceptov s jasnou víziou je projekt 3x3florbal, ktorý vznikol minulý rok a má za sebou množstvo turnajov a ďalších aktivít.

Uplynulá sobota patrila pred OC Aupark v Košiciach ďalšiemu turnaju zo série 3x3florbal. Zápasy hrané na ihrisku o rozmeroch 20×10 na malé bránky a tímy zložené z maximálne piatich hráčov na súpiskách. Slnečný deň prilákal na námestie pred obchodné centrum množstvo florbalistov a florbalistiek, či už takých, ktorí ho hrávajú pravidelne alebo si ním spríjemňujú voľné chvíle a robia radosť. Radosť, zábava a florbal pre všetkých. To je základné motto projektu 3x3florbal, ktorého cieľom je popularizácia športu, ktorý spoločne milujeme.

Práve sobotný turnaj v Košiciach bol pomyselným oficiálnym štartom spolupráce medzi SZFB a 3x3florbal. Vďaka modernému športovému povrchu zakúpeného zväzom je možné dostať florbal aj na miesta mimo športových hál alebo telocviční.

Viac nám o projekte, jeho začiatkoch a progrese prezradil zakladateľ a ešte stále aktívny florbalista – Jozef Halás.

“Projekt 3x3florbal sme vytvorili preto, že sme chceli dostať florbal bližšie k verejnosti. Zapájať postupne čo najväčšie množstvo ľudí na našich podujatiach a dostať florbal na zaujímavé miesta, do čo najviac komunít a verejných priestranstiev. Už teraz sme stihli dostať 3x3florbal prvýkrát do košickej Steel arény (hoci tréningovej haly), prvýkrát sme boli s florbalom pred OC AUPARK s celodenným sprievodným programom a za nami a pred nami sú ďalšie turnaje pod holým nebom. Odstránili sme všetky možné výhovorky ”prečo neprísť športovať”.., typu nemám florbalku, nemám svoj tím, nemáme brankára a pod. Všetko sme vyriešili! Nastolený RANKING bodovania za umiestnenia na turnajoch motivuje tímy zlepšovať sa a byť súčasťou našich turnajov čo najpravidelnejšie. Zameriavame sa vo veľkej miere na amatérskych florbalistov a našim cieľom je pritiahnuť k tomuto športu tých, ktorí s florbalom ešte nemali priamu skúsenosť.”

3x3florbal nie je len o florbale ale aj o zábave, hudbe, sprievodných aktivitách a o vzdelávaní zábavnou formou

Prostrednictvom turnajov ale aj rôznych kvízov a aktivít na sociálnych sieťach sa darí neustále zvyšovať povedomie o florbale. Pokračuje Jozef Halás.

“V súčasnosti stále množstvo ľudí nevie čo je florbal a preto sme sa rozhodli aj edukovať verejnosť prostredníctvom mediálnych aktivít ako sú rôzne kvízy, talky, ankety, challenge a ďalšie, ktoré sa snažíme robiť zábavnou formou a čo to aj naučiť. Chceme aby sa ľudia s nami zabávali a športovali. Každým turnajom sa zlepšujeme po organizačnej stránke ale aj mediálnej a verím, že to tak vidia aj naši účastníci. Rovnako nás teší, že aj osloveným partnerom sa projekt veľmi páči, čo je tiež dôležité aj pre celkovú budúcnosť financovania florbalu z externých zdrojov. Plánujeme na východe okrem rankingových turnajov aj jednotlivé ligy (amatérsku, firemnú, vysokoškolskú). Čo najskôr chceme prísť s 3x3florbalom aj na stred a západ Slovenska. Teší nás záujem klubov, ktoré chcú s nami spolupracovať a povzbudzujeme aj ďalšie kluby, hráčov a hráčky, aby sme spoločnými silami pritiahli pozornosť na tento krásny šport, ktorý tak milujeme.”

Udržateľný a koncepčný projekt

Organizovanie turnajov je len jednou časťou projektu 3x3florbal. Základom pre jeho dlhodobé fungovanie a rozvoj bude spolupráca a podpora z externých zdrojov.

“Projekt sme nastavili tak, aby bol dlhodobo udržateľný a koncepčný. Má podporovať slovenský florbal z marketingového, mediálneho hľadiska a priblížiť ho bežnej verejnosti. Nasledujúci turnaj je už práve v spolupráci s jedným z klubov a to konkrétne Florbalový klub Snina. Tento raz bude tématika – JARMOKY ?? , keďže sme to naplánovali na tento termín, počas ktorého sa v Snine koná jaramok, čo je ideálny priestor na to, aby florbal videlo a “ochutnalo” čo najviac ľudí.” 

Na turnaji v Košiciach nechýbal ani prezident SZFB – Martin Kopejtko, ktorý si vyskúšal aj florbalku a svoje zručnosti v rôznych súťažiach. Zároveň vyzdvihol prácu organizačého tímu a je rád, že práve v Košiciach odštartoval cyklus s názvom “FLORBAL V MESTE”.

“Koncept Florbal v meste dostáva tento šport opäť bližšie k širokej verejnosti, nie len jednoducho koncipovanou hrou 3 na 3, ale vytvára priestor na zábavu, súťaženie, ale aj edukáciu v podobe vedomostnych kvízov o florbale. Prepájanie spolupráce miest, samospráv, lokálnych parnerov a klubov v prostredí širokej verejnosti je cestou neustáleho rozvoja, podpory florbalu a zvyšovania jeho neustále rastúcej popularity. Ďakujem celému tímu 3x3florbal a všetkym, ktorí participovali na zdarnom priebehu ďalšej kvalitne a profesionálne zorganizovanej akcii.” uzavrel Martin Kopejtko.

SPOLUPRÁCA SO SZFB – ZÁKLADNÉ PILIERE

3×3 florbal má so SZFB zadefinovaných hneď viacero strategických pilierov spolupráce, ktoré pomôžu k celkovému rozvoju florbalu na Slovensku.

– Florbal bližšie k širokej verejnosti
– Osveta a edukácia o slovenskom florbale
– Spolupráca a prepojenosť pri získavaní partnerov s prepojením na slovenský florbal
– Spolupráca s klubmi ich propagáciou
– Spolupráca pri vzájomnej propagácii na sociálnych sieťach-
– Spolupráca pri zabezpečení sprievodných / doprovodných akcií

Na podujatí pred Auparkom v Košiciach bolo dovedna 16 tímov, ktoré na modernom športovom povrchu, prenajatom od SZFB spoločne s mantinelmi, vytvorilo tú pravú florbalovú horúčku. Napriek vysokým teplotám sa v okolí ihriska počas celého dňa schádzali okoloidúci, ktorí si aj osobne vyskúšali ich florbalové ale aj neflorbalové zručnosti až vo dvoch fanzónach – vnútornej a vonkajšej. Deti, dospelí, seniori… Všetci si prišli opäť na svoje.

Organizačnú náročnosť podujatia potvrdil aj Jozef Halás. “Podujatie v Auparku bolo náročné z hľadiska organizácie a príprav. Bolo to o desiatkach ľudí, ktorí boli súčasťou úspešného podujatia s veľkým vplyvom. Ľudia sa bavili, okoloidúci sa zastavovali a o to práve ide. Samozrejme máme ešte dostatok rezervy na zlepšovanie a ako vravím, každým turnajom sa posúvame o krok dopredu. Individuálne chcem poďakovať môjmu tímu ľudí vo vedení 3x3florbal, ktorí sú nadšencami tohto športu a bez nich by 3x3florbal nebol tam kde sa dostal za necelý rok. Tešíme sa na nových fanúšikov a účastníkov.” uzavrel Jozef Halás – zakladateľ projektu 3x3florbal.

Dôležitá bude spolupráca – mestá, obce, mestské časti, kraje… Bez podpory na miestach, ktoré dokážu podporiť rozumné a koncepčné projekty, nie je možné vytvoriť kvalitné zázemie pre rozvoj samotného projektu a florbalu ako takého. Podporu pre florbal v Košiciach potvrdil aj primátor mesta Jaroslav Polaček, ktorý turnaj osobne navštívil.

“Florbal v Košiciach zažíva obrovský bum a ja som vyslovil pred pár mesiacmi jedno želanie a sľub pre všetkých florbalistov v Košiciach. A to, že florbal v druhom meste na Slovensku bude mať vlastný florbalový stánok v hale na Želiarskej ulici v Ťahanovciach. Florbal má v košiciach “zelenú” a okrem novej haly sme renovovali Hádzanársku halu, tréningová hala Steel Arény je určená rovnako pre florbal a domovský stánok bude skutočnou čerešničkou na torte. Samozrejme, že samé by to nešlo, keby ste tu nemali tých správnych organizátorov. Pán Kopejtko, pán Dudovič, to sú osoby, ktoré nám pomohli vybaviť externé zdroje a nová hala sa stavia aj vďaka nim. Verím, že vďaka novej športovej infraštruktúre sa bude dariť košickým športovcom a florbalistom napredovať a zlepšovať ich dlhodobo výborné výsledky.” uzavrel primátor mesta Košice – Jaroslav Polaček.

Generálny partner

Hlavný partner

Zlatý partner

Zlatý partner

Copyright © 2023 3x3 Florbal All rights reserved. Create by Mgraf.sk.